بیوگرافی

بیوگرافی حسن بلخاری قهی

حسن بلخاری قهی متولد سال ۱۳۴۱ در اصفهان به دنیا آمد.

وی نویسنده، پژوهشگر و مدرس ایرانی فعال در زمینه فلسفه هنر و حکمت شرق است.

او استاد و مدیر گروه مطالعات عالی هنر در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران و نیز عضو هیئت علمی دانشگاه تهران می‌باشد. او همچنین در آذر ماه ۱۳۹۴ به عنوان پژوهشگر برتر کشوری در رشته هنر برگزیده شد.

حسن بلخاری سمت‌هایی همچون عضویت حقیقی شورای قطب‌های علمی کشور، عضویت حقیقی کمیسیون نشریات علمی کشور، عضویت در شورای عالی آموزش و پژوهش کتابخانه ملی ایران، عضویت در هیئت امنای مجمع جهانی شهر اسلامی، ریاست کرسی هنر در هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی و عضویت در کمیسیون هنر و معماری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگیرا بر عهده داشته و دارد.

 همچنین او عضو هیئت داوری بخش اصلی بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجردر سال ۱۳۸۷ و نیز عضو هیئت داوری بخش نگارگری سومین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در سال ۱۳۸۹ بوده‌ است.

بلخاری همچنین تا سال ۱۳۸۹، ریاست پژوهشکده هنر فرهنگستان را بر عهده داشته که با روی کار آمدن محمدعلی معلم دامغانی، ریاست جدید فرهنگستان هنر از این مقام خود استعفا داد که دامغانی در آن زمان استعفا را نپذیرفت و سرانجام در فروردین ۱۳۸۹، معلم دامغانی او را از این سمت برکنار و هادی ربیعی را جایگزین او کرد.

او در سال ۱۳۹۰ به همراه پنج‌تن دیگر، به عنوان چهره ماندگار شهر تهران انتخاب شد.

او در مهر ماه سال ۱۳۹۲، به عضویت شورای پژوهش مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی درآمد.

او در تاریخ ۱۶ بهمن ۱۳۹۲، نامزدی خود را برای کسب مقام ریاست فرهنگستان هنر ایران اعلام کرد و در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۹۲، به همراه سید محمد بهشتی رسماً به عنوان نامزدهای کسب مقام ریاست این فرهنگستان و جانشینی علی‌معلم دامغانی معرفی شدند.

او در تاریخ ۵ بهمن ۱۳۹۳، به همراه چهار تن دیگر از سوی دبیرخانه جشنواره فیلم فجر، به عنوان عضو هیئت داوری بخش نگاه نو سی و سومین دوره جشنواره فیلم فجرانتخاب شد.

او همچنین در سال ۱۳۹۴، به عنوان دبیر اولین جشنواره فیلم ۱۸۰ ثانیه ای پاسارگاد انتخاب شد و به فعالیت پرداخت. اختتامیه این جشنواره فیلم کوتاه در تاریخ ۲۶ دی۱۳۹۴ در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران، با معرفی برگزیدگان و تجلیل از آنان به کار خود پایان داد.

 

برخی از تألیفات وی عبارتند از:

اسرار مکنون یک گل

نظریه تجلی در باب شمایل گریزی هنر اسلامی

اندیشه و اعتقادات احمد امین 

آشنایی با فلسفه هنر

اورنگ (مجموعه مقالات درباره مبانی نظری هنر)

بطن متن (قرآن، تاویل و هرمنوتیک)

تجلی نور و رنگ در هنر ایرانی- اسلامی

تهاجم یا تفاوت فرهنگی

جامعه‌شناسی اخلاقی هنر

حکمت هنر و زیبایی (مجموعه مقالات

حکمت هنرمند (به سفارش مرکز هنرهای تجسمی)

در انتظار نور

در دایره معنا (شرح آیات معنوی در ابیات مثنوی)

سرگذشت هنر در تمدن اسلامی (موسیقی و معماری)

فلسفه و معماری

فلسفه هنر اسلامی

فن تحلیل سیاسی و ....

 

سایر تالیفات

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به دفتر نشر فرهنگ اسلامی می باشد.