بیوگرافی

بیوگرافی سیدمحمد شفیعی مازندرانی

 

حجت الاسلام سید محمد شفیعی دارابی (معروف به شفیعی مازندرانی ) متولد 1328 در دارابکلای ساری است و پدرش از کشاورزان مازندران بود و پدر بزرگ علاء از شاگردان شیخ مرتضی انصاری بود. 

پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی وارد حوزه علمیه داراب کلا شد و دوره مقدمات و بخشی از دوره سطح را در آنجا گذراند و از محضر آیت الله شیخ محمد باقر داراب کلیی بهره برد. سپس در حدود سال 1348-1349 به حوزه علمیه قم قدم نهاد و دوره سطح و خارج را در آنجا تا اجتهاد ادامه داد.

او از استادانی مانند آیات عظام، محمدی گیلانی، سبحانی، مکارم شیرازی، مصباح یزدی، صالحی مازندرانی، فاضل لنکرانی، جوادی آملی، حسن زاده آملی، آیت الله العظمی گلپایگانی، میرزا هاشم آملی، وحید خراسانی و اراکی علوم منطق، اصول فقه، فلسفه، تفسیر، رجال و غیره را آموخت همچنین اجازه نقل حدیث و اجازه اجتهاد از چند مرجع تقلید دارد. و همچنین دارای درجه علمی استاد یاری است  که مدارک لازم  جهت ارتقاع به درجه علمی  دانشیاری  به تهران انتقال یافت. و همچنین دارای دکتری علوم قرآنی  از موسسه علمی و پژوهشی امام خمینی (ره) قم را دارد و نیز فوق لیسانس فلسفه و کلام از وزارت علوم دارد و نیز  مدارک سطح سه و چهارفقه را از مدارج علمی  حوزه علمیه قم را دارند  و در حوزه و دانشگاه به تدریس و تحقیق می پردازد، عضو هیئت علمی و مدیر گروه الهیات دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم بوده و ساکن قم می باشند. کتاب می نویسد و شعر می سراید انتشارات (فرهنگ آفتاب) را دارد و به عنوان عضو علمی با دایره المعارف فقه شیعه همکار دارد که زیر نظر آیت الله مکارم شیرازی تدوین می شود و همچنین با موسسه علوم معارج وحیانی (اسراء) زیر نظر آیت الله جوادی عاملی در قسمت فقه و اصول همکاری می نمایند. فهرست آثار وی به رقمی نزدیک به هشتاد می رسد.

سایر تالیفات

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به دفتر نشر فرهنگ اسلامی می باشد.