بیوگرافی

بیوگرافی محمدعلی انصاری

محمدعلی انصاری متولد سال 1343 در شهر مشهد به دنیا آمد.

وی مفسر قرآن، شارح نهج‌البلاغه، نویسنده و پژوهش گر، مدرس حوزه و دانشگاه و صاحب تفسیر مشکاة است. ایشان فرزند حاج شیخ محمود انصاری از خطبای کشور در دیار خراسان هستند.

دروس حوزوی را هم‌زمان با تحصیلات متوسطه در حوزهٔ علمیهٔ مشهد آغاز نمود. فقه و اصول را از حسن صالحی و سیدابراهیم حجازی طبسی فرا گرفت و یک دورهٔ کامل درس خارج را نیز از میرزاعلی‌آقا فلسفی آموخت. ایشان تحصیلات دانشگاهی را در رشتهٔ ادبیات فارسی پیگیری کرد و در مقاطع عالی ادب فارسی دانش‌آموخته شد. همچنین، در رشته‌های دانشگاهی دیگری نیز مطالعات و تحقیقاتی انجام داده است. نقطه عطف زندگی محمدعلی انصاری آشنایی با آیت‌الله محمدصادق سعیدی کاشمری بود که طی سیزده سال در فقه، اصول، تفسیر، اخلاق و دیگر رشته‌های علمی، از وی بهره برد.

تدریس در حوزهٔ علمیهٔ مشهد را از سال ۱۳۶۱ آغاز کرد و تاکنون تدریس وی برقرار است. همکاری و تدریس در دانشگاه فردوسی را از سال ۱۳۷۵ آغاز نمود و در دانشکدهٔ علوم اداری و اقتصادی این دانشگاه، درس مبانی مدیریت اسلامی و الگوهای آن را که پیش‌نیاز اصول مدیریت است، منحصراً ارائه می‌نماید. ایشان هم اکنون تولیت مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع) را در مشهد بر عهده داشته و در این محل به تدریس خارج فقه و تفسیر قرآن کریم اشتغال دارند.

مجموعه آثار وی به آثار مکتوب، آثار صوتی و تصویری و مجموعه نرم‌افزارها تفکیک می‌شود. که از این بین تاکنون سی عنوان مکتوب در زمینه‌های تفسیر قرآن کریم، شرح نهج‌البلاغه، متون ادب پارسی، مدیریت و مجموعه مقالات، منتشر کرده ‌است.

 

آثار وی عبارتند از:

آفتاب آمد دلیل آفتاب
دولت موعود
پرتویی از مدیریت نبوی
بت نفس (سودای نفس)
بانوی تطهیر
زلال آب در آیینه وحی
بزم دوزخیان
بر بال قرب

عارفانه (شرحی بر خطبه ۲۲۲ نهج البلاغه)
زن از منظر قرآن کریم
بهار دلها

تفسیر سوره مبارکه واقعه

فروغ حکمت
عروس حضرت قرآن
غروب خداوند رخش
تفسیرسوره مبارکه حجرات
شکر و شکایت

نسیم رمضان
ملک سلیمان
اشراق غدیر
تفسیر سوره مبارکه لقمان
رحمت جاری
مبانی مدیریت اسلامی و الگوهای آن
شکوه وصال
آخرین امید
گامهای موفقیت
گلبانگ رهایی

عرفان خورشید
منشور تربیت

حسن ختام

سایر تالیفات

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به دفتر نشر فرهنگ اسلامی می باشد.