بیوگرافی

غلامرضا امامی

غلامرضا امامی، نویسنده، مترجم، پژوهشگر در سال 1325 در اراک زاده شد.

تحصیلات خویش را به سبب کار پدر که پزشک راه آهن بود، در شهرهای قم-مشهد – اهواز و خرمشهر به پایان برد. ایشان دانشجوی دکترای علوم سیاسی دانشگاه رم است.

در سال 1341،هنگامیکه 16 سال داشت نخستین کتابش با نام «ارزش تبلیغ» در مشهد به چاپ رسید و با تشویق و تایید بسیاری از جمله شهید استاد مطهری روبرو شد. در ایام اقامت در خرمشهر، میزبان جلال آل احمد بود و در شمار همکاران و یاران وی در کتاب «خدمت و ضیافت روشنفکران» در آمد و جلال آل احمد در مقدمه این کتاب از همکاری و همراهی وی نام برد.

در سال 1348 به تهران آمده نخست در بخش فرهنگی حسینیه ارشاد به کار ویرایش پرداخت و پس از آن مدیریت انتشارات بعثت، موج و ... را به عهده گرفت.

در سال 1350 نخست به عنوان ویراستار و چندی بعد به مدیریت انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مشغول به کار شد.

در ایام خدمت در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مجموعه فرهنگ اسلامی شامل کتاب های: فرزند زمان خویشتن باش، زندگی و سخنان حضرت علی، عبادتی چون تفکر نیست، زندگی و سخنان پیامبر و... را به رشته تحریر درآورد.

غلامرضا امامی برگزیده ایرانی نویسندگان یونسکو شد و در سال 1355 به مدت یک ماه دوره تولید کتاب را در توکیو گذرانده است.

کتاب «آی ابراهیم » ایشان برتر نخستین جشنواره کتاب کانون و برگزیده شورای کتاب کودک شناخته شد. در سال 1359 کتاب «عبادتی چون تفکر نیست» برتر جایزه جهانی لایپزیک گردید و وی عازم اروپا شده و پس از دریافت جایزه به عنوان وابسته فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در واتیکان درآمد. تاکنون بیش از شصت عنوان کتاب و صدها مقاله از وی نشر یافته و جوایز ملی و جهانی متعددی را نصیبش ساخته است.

سایر تالیفات

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به دفتر نشر فرهنگ اسلامی می باشد.