بیوگرافی

بیوگرافی آیت الله سیدعلی خامنه ای

آیت الله سید علی حسینی ‌خامنه‌ای متولد ۲۹ فروردین ۱۳۱۸، در شهر مشهد مقدس دیده به جهان گشود.

وی معروف به سید علی خامنه‌ای، امام خامنه‌ای، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی، مقام معظم رهبری و ولی امر مسلمین جهان، رهبر کنونی و دومین ولی فقیه در جمهوری اسلامی ایران است.

او طبق قانون رئیس حکومت، فرمانده کل نیروهای مسلح، و عالی‌ترین مقام کشور محسوب می‌شود. وی پیش از این، سومین رئیس‌جمهور ایران از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ در دو دورهٔ پیاپی بود. او از سال ۱۳۷۳ به عنوان مراجع تقلید شیعیان اعلام شده اما برخلاف عرف رساله توضیح المسائلی از سوی او منتشر نشده است.

خامنه‌ای تا ۱۹ سالگی تحصیلاتی در حوزه علمیه مشهد و حوزه علمیه نجف فرا گرفت و سپس برای تحصیلات عالی به حوزه علمیه قم رفت. وی در این حوزه با روح‌الله خمینی که از استادان آنجا بود و بعدها بنیان‌گذار حکومت جمهوری اسلامی ایران شد آشنا شد و بر سر درس‌های او نشست. در جوانی با جنبش‌های مخالف حکومت پادشاهی پهلوی همراه شد و نخستین بار پس از حادثه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ دستگیر و به زندان انداخته شد. او چندین بار دیگر نیز در طی دوران حکومت شاهنشاهی توسط ساواک دستگیر شد که مجموعاً ۶ مرتبه از بازداشت‌های وی در زندان‌های دوران پهلوی در اسناد ساواک و زندگی نامه او ثبت گردیده است؛ این دستگیری‌ها به آشنایی او با چندین انقلابی معروف از جمله آیت‌الله حسینعلی منتظری انجامید. با اوج‌گیری اعتراضات مردمی در سال ۱۳۵۷ و آزادسازی تعدادی از زندانیان سیاسی از سوی حکومت به منظور بازتر کردن فضای سیاسی، خامنه‌ای پس از واپسین دوره تبعید خود در ایرانشهر به زادگاهش مشهد بازگشت.

به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۱۳۵۷، خامنه‌ای عضوی از شورای انقلاب شد و در سال ۱۳۵۹ به نمایندگی مردم تهران در نخستین مجلس شورای اسلامی رسید. یک سال بعد او توانست از یک سوءقصد که توسط هواداران گروه فرقان طراحی شده بود جان سالم به در برد. از آن پس، خامنه‌ای سمت ۲ دور پیاپی ریاست جمهوری ایران را میان سال‌های ۱۳۶۸–۱۳۶۰ بر دوش داشت. وی پس از درگذشت آیت‌الله خمینی در سال ۱۳۶۸ به عنوان دومین ولی فقیه به رهبری ایران رسید و از آن هنگام تاکنون بر این مسند است. او امام جمعهٔ تهران و رئیس بنیاد دائرةالمعارف اسلامی منتشر کنندهٔ دانشنامه جهان اسلام نیز می‌باشد.

 

تآلیفات وی عبارتند از:

فلسطین از منظر آیت‌الله خامنه‌ای
طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن
از ژرفای نماز
گفتاری در باب صبر
چهار کتاب اصلی علم رجال
ولایت
پیشوای صادق
وحدت و تحزّب
هنر از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای
اجوبة الاستفتائات
درست فهمیدن دین
عنصر مبارزه در زندگی ائمه
روح توحید نفی عبودیت غیر خدا
ضرورت بازگشت به قرآن
سیره امام سجاد
امام رضا و ولایتعهدی
تهاجم فرهنگی
حدیث ولایت

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به دفتر نشر فرهنگ اسلامی می باشد.